Vysvětlivky technických parametrů
Třída zátěže
K určení vhodné podlahové krytiny vám mohou pomoct zátěžové třídy, na základě kterých lze určit, do jakých objektů se konkrétní podlaha hodí a do kterých nikoliv.
Zátěžové třídy jsou pevně stanoveny evropskou normou EN 13329 a jsou rozdílné pro privátní a komerční (průmyslové) účely. Pro bytové účely se označuje čísly 21, 22, 23 (mírná, střední a vysoká bytová zátěž), pro komerční 31, 32, 33, 34 (mírná, střední, vysoká a velmi vysoká komerční zátěž) a pro průmyslové objekty 41, 42, 43 (mírná, střední a vysoká průmyslová zátěž).
Hořlavost
- Třída Efl - výrobky schopné odolávat malému plameni. Všechny následující třídy musí splňovat kritérium pro třídu Efl.
- Třída Dfl - výrobky vyhovující kritériím pro třídu Efl a kromě toho schopné odolávat po určitou dobu působení tepelného toku. Kritický tepelný tok ≥ 3 kW/m2
- Třída Cfl - jako třída Dfl ale vyhovující přísnějším požadavkům. Kritický tepelný tok ≥ 4,5 kW/m2
- Třída Bfl - jako třída Cfl ale vyhovující přísnějším požadavkům. Kritický tepelný tok ≥ 8 kW/m2
- Třída A2fl - vyhovující, pokud se týká tepelného toku, stejným požadavkům jako pro třídu Bfl. Kromě toho nebudou tyto výrobky za podmínek plně rozvinutého požáru významně přispívat ke kalorickému zatížení ani dalšímu růstu požáru.
- Třída A1fl - výrobky nebudou přispívat k požáru v žádném jeho stadiu, včetně plně rozvinutého požáru. Z tohoto důvodu jsou automaticky považovány za vyhovující všem požadavkům pro všechny nižší třídy.
Doplňková klasifikace s1, s2 pro tvorbu kouře:
- s1 - kouř ≤ 750 % × minuty
- s2 - výrobky, pro které nejsou stanoveny žádné požadavky na chování nebo které nesplňují kritérium pro zatřídění do s1.
Elektrický odpor
- Staticky disipativní (dříve antistatická) je podlahovina, kde je vyžadováno antistatické provedení podlahy a zvýšení ochrany elektronických součástek a přístrojů před poškozením elektrickým výbojem. Používají se v případech, kdy je požadavek na svodový odpor podlahy R ≤ 106 Ω až R ≤ 109 Ω. U těchto materiálů uvádíme speciální vlastnost Antistatický.
- Vodivé podlahoviny se používají v místech se speciálním požadavkem na zajištění odvodu elektrostatického náboje (nemocnice, pracoviště s výpočetní technikou, místa se zvýšeným nebezpečím výbuchu, elektrické rozvodny apod.). Používají se v případech, kdy je požadavek na svodový odpor podlahy Rv ≤ 106 Ω. U těchto materiálů uvádíme speciální vlastnost Elektrostaticky vodivý.
Staticky disipativní
Elektrostaticky vodivé
- Antistatické podlahoviny jsou krytiny, které dle normy EN 1815 negenerují statický náboj nad 2 kV.
Antistatické
Protiskluznost
- stanovení úhlu skluzu a kluzných vlastností pro mokré a suché povrchy, po kterých se chodí bosou nohou, v souladu s normou DIN 51097 - výsledkem jsou hodnoty A, B nebo C.
- stanovení úhlu skluzu a kluzných vlastností pro pracovní prostory a plochy s nebezpečím uklouznutí, v souladu s normou DIN 51130 - výsledkem jsou hodnoty R9 až R13.
Kročejový útlum hluku
Jedná se o vlastnost pohlcovat hluk v místnosti dle normy EN ISO 717-2. Tento hluk je většinou tvořen dupáním nebo padajícími předměty na podlahu.
U hodnot 15dB a vyšší evidujeme u podlahoviny speciální vlastnost Akustický.
Struktura PVC
Homogenní PVC
Bývá většinou vyrobeno z 2 mm tlusté vrstvy, která bývá probarvená. Na trhu jsou nabízeny dvě varianty této krytiny a to mramorovaný nebo „čipsový“. Homogenní PVC splňuje požadavky pro aplikaci v objektech s těžkým namáháním.
Heterogenní PVC
Většinou se skládá ze tří vrstev a to z nosné, nášlapné a vzhledové. Kvalitnější krytiny mají nosnou vrstvu tvořenou pouze z čistého PVC na rozdíl od levnějších krytin, ve kterých může být granulát z již recyklovaného PVC. Vzhledová vrstva bývá u kvalitnějších krytin tvořena fototapetou či je tištěná. Heterogenní PVC se dodává v pásech navinutých do rolí v několika šířkách a tloušťkách.
Povrchová úprava povlakové krytiny
PUR vrstva je poslední ochranná vrstva nanesená na nášlapné vrstvě nebo na protiskluzu PVC. Díky této vrstvě je PVC snadno udržovatelné a zvyšuje se jeho životnost. Polyuretan dokonale uzavře mikroprasklinky, ve kterých by se usazovala špína. Povrch je poté dokonale hladký a nedochází k zašlapávání nečistot.
LPX je vrstva na bázi vodo-akrylátové disperze. Tento druh povrchové úpravy je méně chemicky i mechanicky odolný, ale na druhou stranu je plně a snadno renovovatelný, to znamená, že je možné vrstvu lehce odstranit a nanést vrstvu novou. V domácích podmínkách, při správné údržbě, dobře a dlouho poslouží, přičemž si lino zachovává plně svůj přírodní charakter.
Povrchová úprava dřeva
Povrchová úprava lakem či olejem chrání jedinečné letokruhy a strukturu každé dřevěné desky.
LAK se aplikuje na horní vrstvu dřevěné podlahy a výsledný vzhled je pololesklý nebo matný. Například:
TARKETT Proteco Lacquer
TARKETT Proteco Natura
PERGO Extra matt lacquer
TILO Twist Plus Matt
OLEJ proniká i do hloubky a výsledkem je hedvábně matný povrch. Taková dřevěná podlaha vyžaduje o něco více péče, než lakované povrchy, protože by měl být olej každé 2-3 roky obnoven. Například:
TARKETT Proteco Hardwaw Oil
PERGO High-quality Oil
TILO Vital Natur Oiled
TILO Innovo Natur Oiled